Raně barokní monumentální basilikální stavba z konce 17. století. Kostelspolu s rodinnou kryptou nechala vystavět tehdejší majitelka chyšského panství Anna Ludmila Michnová, rozená hraběnka Krakovská z Kolovrat,která na stavbu dohlížela až do konce svého života (1718). Základní kámen byl položen 5. prosince 1697. Celé stavitelské práce řídil Jan Baptist Rappa. Kostelní věž skrývá dva vzácné zvony z roku 1520 a 1572, z nichž staršíje opatřen latinským, mladší českým nápisem. Generální oprava proběhlav roce 1854 za hraběte Prokopa III. Lažanského. V té době byl kostel velmi zchátralý. Toho roku byla dána nová břidlicová střecha, vyměněna okna,kostel byl opraven jak zvenku, tak zevnitř. Pro hlavní oltář byl namalován obraz „Umírající vykupitel“ pražským malířem Josefem Hellichem. Přestavba proběhla za dohledu architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Poslední oprava (střecha, jižní, severní a východní fasáda a část vnitřních oprav), kterábyla provedena v devadesátých letech dvacátého století, byla financována z prostředků státu, ze sbírek obyvatel Chyše a darů organizací německých
tvoří poměrně velké obdélné náměstí v mírně svažitém terénu, jehož středem prochází silnice spojující dvě města, Žlutice a Lubenec. Většina domů na náměstí, zvaném Žižkovo, pocházela z devatenáctého století. Po roce 1945 však došlo k četným demolicím původní historické zástavby náměstí. Z původních budov se dochovalo jen několik málo domů. Je to např. budova radnice na západní straně, z roku 1833. Další historickým domem je jednopatrový dům čp. 13 z roku 1891 se štítem do ulice na jižní straně. Na východní straně je původní jednopatrová budova hostince čp. 4, která stále slouží svému původnímu účelu. Celek tvoří část severní strany náměstí se čtyřmi jednopatrovými stavbami. První čp.36 a třetí čp.34, oba jednopatrové historické domy zprava se štíty do náměstí, byly dány do původního stavu. Zbylé dva domy (čp. 32 a čp. 35) byly však velice nevhodněupraveny (stržena historická fasáda s římsami nad okny; okna nevhodněvyměněna za menší).
(panelové domy na jižní straně náměstí, budova obchodního střediska na severní straně náměstí) a demolice již stojících historických objektů, po nichž zůstala prázdná místa, v dobětotalitního režimu zcela změnila půdorysný historický tvar náměstí.
Kostel pochází z období výstavby karmelitánského kláštera, upraven byl pozdně barokně. Vzhled kostela je podle stavebních předpisů žebravých řádových církví velmi jednoduchý. Obraz na hlavním oltáři vytvořil Petr Brandl pravděpodobně roku 1708. V devadesátých letech minulého století byl obraz demontován a renovován a poté umístěn v kostele Na Špičáku. Odkud byl později tento vzácný obraz odvezen do Diecézního muzea v Plzni, kde je uložen dodnes. Kostel v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí a je otevřen pouze v době konání mše.